Affılıate Marketıng

Affiliate Marketing Türkçe adı ile Satış Ortaklığı; belirli bir komisyon karşılığında herhangi bir ürün veya hizmeti tüketicilere pazarlamak ve ondan gelir elde etmektir. Üretici ile anlaşma yapılarak ya da satış ortaklığı programlarına katılarak gelir elde edilebilir.

Satış online ortamda yapılacağı için, ürün veya hizmetin bir linki olacaktır. Ben bunu altın link olarak tanımlıyorum. İşin püf noktası buradadır. Üreticiden ya da satış ortaklığı programlarından elde ettiğimiz linki doğru kitleye, etkili şekilde pazarlayabilirsek o satışlardan gelir elde edebiliriz. Ürün veya hizmetin satışını yapacağımız bu linkler bize ciddi anlamda pasif gelir sağlayabilir.

Gece uyuduğunuzda bile gelir elde ettiğinizi düşünün. İmkansız değil. Nasıl yapabileceğinizi anlar ve bu yolda çalışırsanız internetten para kazanabilirsiniz.

Satış Ortaklığını İnternette Nerelerde Yapabilirim?

İnsanların kullandığı tüm platformlarda satış ortaklığını gerçekleştirebiliriz. Sonuçta burada önemli olan paylaştığımız link üzerinden satışın gerçekleşmesidir. Burada hangi platformları seçmeniz gerektiği biraz o ürünü satın alacak kitlenin hangi dijital kanalları kullandığı ile ilgili olabilir. Örneğin; satmayı düşündüğümüz ürün kozmetik ürünleri ise bayanların daha çok kullandığı dijital kanal olan instagram daha etkili olabilir.

Satış ortaklığında önemli noktalardan biri; ulaşmak istediğimiz kitlenin hangi dijital kanalları kullandığını bilmektir.

Satışlarımızı aşağıdaki platformlar üzerinden yapabiliriz;

 • Web Sayfalarında (Blog, Forum vb sayfalarda)
 • Ürün veya hizmete özel oluşturulmuş blog veya web sayfasında
 • Instagram, Facebook, Linkedin vb. sosyal medya platformlarında
 • Satış linkinizi yerleştirebilecek tüm platformlarda (oyun uygulamaları, ürün yorumları vb.)

Satış Ortaklığını Nasıl Yapabilirim?

Satış ortaklığından gelir elde edebilmemiz için öncelikle satacağımız ürün ya da hizmeti belirlemeliyiz. Tek bir ürün ya da hizmete odaklanmak bizim için daha avantajlı olacaktır. Komisyon oranlarına bakarak satış ortaklığı ağlarını araştırmalı, trendleri takip ederek hangi ürün veya hizmetin daha çok talep edildiğini anlamalıyız. Ürün ya da hizmetimizi belirledikten sonra, o ürün veya hizmeti hangi kanallar üzerinden tüketiciye ulaştırabileceğimizi düşünmeliyiz.

Pazarlamayı yapacağımız kanallar ve nasıl yapacağımıza dair birçok taktik ve ipucu vardır. Bu bölümde amacım, en çok kullanılan 2 yöntemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sizlere aktarmaktır.

 1. Web Sayfası Üzerinden
 2. Sosyal Medya Üzerinden

WEB SAYFASI ÜZERİNDEN (Yöntem 1)

Dijital pazarlamada etkili olabilmek için doğru kitleye ulaşmak ve o kitleye yönelik içerikler üretebilmek çok önemlidir. Komisyon elde edeceğimiz ürün ya da hizmetlerimiz ile ilgili yeni bir marka oluşturabilir, blog ya da tanıtım sayfası hazırlayabiliriz. Burada önemli olan potansiyel müşterilerimize, ürün ya da hizmetlerimizi almaya ikna edecek sistemler inşa etmektir. Web sayfamız üzerinden satış yapabilmemiz için sitemize öncelikle trafik çekmeliyiz.

– Trafik Oluşturmalıyız

Ücretli (Adwords) ya da Ücretsiz (Seo) olarak sitemize trafik sağlayabiliriz. Google Reklamları ile kendi web sayfamıza trafik sağlayabiliriz. Belirlediğimiz kelimelerde, istediğimiz bütçelerde günlük, haftalık, aylık potansiyel müşterilerimizi sitemize çekebiliriz. Google reklamları en etkili ve hızlı dönüş sağlayan yöntemlerden biridir. Belli bütçeler ve iyi optimize edilmiş reklam kampanyaları ile sitemize kaliteli trafik çekebiliriz.

Diğer bir yöntem ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’dur. Kullanıcıların internette aratmış olduğu kelimeler analiz edilerek, kullanıcıların arama niyetlerine göre içerikler oluşturulur. Örnek vermem gerekirse, bu içerik satış ortaklığını anlatan bir yazıdır ve google arama motoru tarafından benim siteme ücretsiz trafik sağlayan bir içerik sayfasıdır. Seo çalışmaları ücretsiz yapılabilir, zaman alan bir süreçtir ve verim alabilmek için süreklilik önemlidir.

Sonuç olarak sitemize, blog sayfamıza ücretli ya da ücretsiz trafik sağlayabiliriz. İkisinde de doğru stratejiler belirlemek çok önemlidir. Reklam kampanyalarımızı optimize ederek daha az bütçeyle daha fazla trafik çekebiliriz. Rakip analizleri yaparak, kaliteli içerikler üreterek ücretsiz organik trafik sitemize çekebiliriz.

– E-mail Toplamalıyız

Sitemize trafik çekmeyi başardık ve artık belli sayıda ziyaretçi sayfamıza gelmeye başladı. Peki gelen kitleye biz satış nasıl yapacağız? Bunun cevabı e-mail pazarlamasıdır. Gelen trafik üzerinden e-mail toplayarak potansiyel müşterilerimize farklı ürünlerin pazarlamasını yapabiliriz. Burada en önemli noktalardan biri gelen kullanıcı mail adresini bize neden versin?

Sitemize gelen potansiyel müşterilerinizin mailini alabilmeniz için onlara fayda sağlayacak birşeyler sunmanız gerekir.

 • Ücretsiz deneme
 • İndirim Kodu
 • Hediye
 • Ücretsiz e-kitap
 • Özel programlar (Diyet programı, egzersiz programı vb)

Bunu alış veriş olarak düşünebiliriz. Kullanıcı verilen teklifler karşılığında bize e-mail adresinizi bırakır ve bizim mail listemize girmiş olur. Ne kadar mail adresi toplayabilirsek bizim için o kadar iyidir. Daha çok mail adresi daha fazla satış fırsatı demektir. Bu aşamada hedef, gelen trafiğin belli bir yüzdesini e-mail listemize almaktır. Gelen kullanıcıyı e-mail listemize ekleyebilirsek, ona satmak istediğimiz ürün ve benzer ürünleri her zaman pazarlayabilme fırsatı sağlamış oluruz.

– E-mail Pazarlaması ile Satış Yapmalıyız

E-mail pazarlaması ile satmak istediğimiz ürün veya hizmetleri düzenli olarak e-mail listemizdeki potansiyel müşterilerimize gönderebilir ve satış gerçekleştirebiliriz. Bu tarz bir pazarlama yöntemi bize elimizde bulunan kitleye sürekli yeni ürün veya hizmetler satmamızı sağlayabilir. E-mail pazarlamasını, doğru ve etkin şekilde kullanabilirsek internetten ciddi bir gelir elde edebiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan biri, göndereceğimiz e-maillerin potansiyel müşterilerimizi çok fazla rahatsız etmemeleri olacaktır. Gönderdiğimiz tüm e-mailler satış odaklı ise bir müddet sonra e-mail listemizde bulunan kullanıcılar e-mail listemizden çıkabilirler.

E-mail pazarlamasının püf noktası, sürekli satışa odaklanmak değil, potansiyel müşterilere faydalı, bilgilendirici ve satacağımız ürün ya da hizmetin onların sorunlarını nasıl çözeceğini anlatacak içerikler olmalıdır.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN (Yöntem2)

İnsanlar bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce o ürün hakkında araştırma yaparlar. Ürün hakkında yazılmış yorumlara, üretilen içeriklere bakarak karar verirler. Sosyal medya veya internet ortamında o ürün ya da hizmeti kullanmış insanların paylaşımları, ürün ya da hizmeti satın almayı düşünen insanların kararlarında çok etkilidir.

Sosyal medya her alanda kendi fenomenlerini, ünlülerini, en çok takip edilen kişilerini çıkarmaya başlamıştır. Influencer olarak adlandırılan internet fenomenleri birçok insanın satın alma kararlarını etkileyebilirler. İnternet fenomenleri kendi kitlelerine ürün ya da hizmetleri pazarlayarak ciddi anlamda gelir elde etmektedirler. Bu alanda gelir elde etmeyi düşünen sosyal medya pazarlamacısı olduğumuz düşünelim;

Burada en önemli noktalardan biri kitle ile güçlü bir bağ kurabilmek ve onlara iyi teklifler sunabilmektir. Takipçi sayısının çok olması avantaj olabilir ama az ve sadık bir kitledende gelir elde edilebilir

– Doğru Kanalı Seçmeliyiz

Öncelikle hangi alanda bilgi birikimimiz var ise ona yönelik bir dijital kanal seçmeliyiz. Eğitim alanında takip edilen biri olmak istiyorsak video içerikler için youtube, beyaz yakalara özel ürün ya da hizmetlerden gelir elde etmeyi düşünüyorsak Linkedin düşünebiliriz. Bu örnekler satmayı düşündüğünüz ürün ya da hizmete göre değişebilir. Instagram için içerikler üreterek gelir elde edebilirsiniz, twitter üzerinden belli bir kitleye ulaştıktan sonra gelir elde edebilirsiniz. Önemli olan kitlemizin hangi kanalları daha çok kullandığını bilmek ve o platforma yönelik içerikler üretmektir.

– Kaliteli İçerik Üretmeliyiz

Kaliteli içerik demek, takipçilere faydalı olacak, onların sorunlarına çözüm olabilecek içeriklerden bahsediyorum. Faydasız ve takipçilerimizin ilgisini çekmeyecek içerikler üretiyorsak bir müddet sonra takipçi sayılarında azalma yaşayabiliriz. Marka bilinirliğimiz azalacağı gibi, satış ve gelirlerimizde de düşme yaşayabiliriz.

– Doğru Satış Ortağını Bulmalıyız

Kitlemizi oluşturduk, kaliteli içerikler üretiyoruz, evet insanlar bize güveniyorlar ve önerdiğimiz ürünleri alma eğilimindeler. Doğru yoldayız ama herşeyi bir anda mahvedebiliriz. Nasıl mı? Yanlış ürünü pazarlayarak. Bilmediğimiz ya da güvenmediğimiz bir markanın ya da tedarikçinin ürününü pazarlayarak.

Eğer takipçilerimizi yanıltacak ve onların memnun kalmayacağı ürünleri pazarlamaya başlarsak bir müddet sonra güvenirliğimizi kaybeder ve satış oranlarımız düşmeye başlar. Pazarlayacağımız ürün ya da hizmetin iyi olduğundan, takipçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmalıyız. Takipçilerimizi doğru marka ya da doğru tedarikçi ile buluşturabilmek çok önemli.

– Kitlemize Etkin Pazarlama Yapmalıyız

Sosyal platformlarda etkili bir pazarlama yapabilmemiz için kitlemiz ile güven bağlarımızı güçlü tutmalıyız. İnsanlar bize güvenirlerse, paylaştığımız ürün ya da hizmetlerin onlara faydalı olacağına ikna olurlar. Pazarlayacağımız ürün ya da hizmet çok bilinen bir marka olmak zorunda değil, her bütçeye ve her talebe karşı ürün pazarlanabilir.

Kitlemize sunduğumuz teklif net olmalı. Ürün ya da hizmeti doğru pazarlarsak insanlar ona göre tercih edeceklerdir. Fiyatın uygun olduğunu söyleyebiliriz, ama bunun yanında bu fiyata alacağınız ürünün dezavantajı bu olacaktır gibi paylaşımlarla, ürün ya da hizmetin bütün avantaj ve dezavantajlarını kitlemize doğru şekilde sunabilmeliyiz.

SONUÇ

İnternetten para kazanma yöntemlerinden biri olan satış ortaklığını anlatmaya çalıştım. Tabiki de bu konuda internette çok fazla bilgi bulabilirsiniz. Özellikle birçok girişimci satış ortaklığı ile binlerce milyonlarca dolar kazanmayı başarmış. Türkiye’de de bu konuda başarılı olan insanlar var. Benim özellikle genç arkadaşlara tavsiyem satış ortaklığından para kazanmak istiyorsanız kimseye para ödemeyin. İnternette özellikle Youtube da bununla ilgili birçok içerik mevcut. Deneyin, test edin, öğrenmeye çalışın.

Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz. Ben faydalı olacağını düşündüğüm birkaç video ve web sayfasını sizlerle paylaşıyorum. Umarım sizin için faydalı olur.

Başarılı Olmak için İpuçları

 • Bu işin kolay bir yolu yok
 • Sistem kurmaya çalışın
 • Kaliteli içerikler üretin
 • Bir kitle oluşturmaya çalışın
 • İyi teklifler sunmaya çalışın
 • Sürdürülebilir olun
 • Kendinizi geliştirin
 • Sabırlı olun

Faydalı Paylaşımlar

WHAT IS AFFILIATE MARKETING
https://neilpatel.com/what-is-affiliate-marketing/

AFFILIATE MARKETING IN 2020: WHAT IT IS AND HOW YOU CAN GET STARTED
https://www.bigcommerce.com/blog/affiliate-marketing/


Atatürk gençlik ile ilgili sözü
Bana destek olabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir