Dijital Pazarlamanın Altın Kuralı: Optimizasyon

Dijital pazarlamanın altın kuralı

Sadece dünyada değil, yerel bölgelerde de kendi alanında en çok para kazanan şirketler bilinen şirketler, marka değeri olan şirketlerdir. Marka bilinirliğini arttırmak pazarlama kanallarını iyi yönetmek ve müşterilerinizle iyi iletişim kurmaktan geçer.

Yeni dünya düzeninde dijital mecralarda var olmak çok önemli. Hizmetiniz ya da servisleriniz online olsun veya olmasın Markanızın varlığını sürdürebilmesi için sürekli iletişime ihtiyacı vardır. Dijital Pazarlama online ortamda tüm iletişim araçlarını ve pazarlama yöntemlerini kapsayan alandır.

İyi bir Dijital Pazarlama Stratejisi , İyi bir iletişim kurmakla başlar

Günümüz dünyasında yeni nesiller ile iletişim kurmak ve onlarla bağ kurabilmek her geçen gün değişmekte. Markalar kısa sürede, etkili bir şekilde, görsel olarak yaratılan içeriklerle dikkat çekmek ve onlarla iletişim kurmak zorunda. Bu süreci iyi yönetemeyen markalar güç kaybına uğrarken, yeni girişimciler güçlü markalar yaratma şansları bulabiliyorlar.

Dijital Pazarlama Yeni Girişimcilere Fırsatlar Sunuyor

#Saltbae akımını ve arkasında ki dijital gücü bir düşünelim. Dijital pazarlama ile nasıl dünyaca tanınan bir marka haline geldiğini hepimiz yaşayarak gözlemledik. İnsanlar bu markaya ulaşabilmek, bu hareketi Nusret ile birlikte yapabilmek için adeta sıraya girmiş durumdalar. Böyle başarılı bir markanın bizim topraklarımızdan çıkması hepimiz için gurur verici.

#saltbae

Dijital dünyada hiç tanınmamış ama birkaç dakikalık video, bir şarkı ya da yeteneklerini sergileyerek bir anda fenomen olan yüzlerce insan dijital dünyanın yeni ikonları haline gelebiliyorlar. Girişimciler ufak bütçelerle fark yaratacak markalar oluşturabilme gücüne sahip.

Bu kadar güçlü bir teknolojik gelişmeyi, daha fazla müşteriye ulaşmak, marka bilinirliğinizi arttırmak ya da daha fazla satış yapabilmek için kullanabilirsiniz. Dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok fazla avantajı vardır. Bunlardan bazıları;

 • Ölçülebilir, İzlenebilir Sonuçlar
 • Düşük Bütçelerle Başarılı Sonuçlar
 • Küresel Erişim
 • Kişiye Özel Pazarlama
 • Kitle Segmentasyonu
 • Müşteri Davranışlarının Analizi
 • Dönüşüm Oranlarında Artış
 • Gerçek Zamanlı Veri Analizi
 • Maksimum Yatırım Getirisi
 • Büyük Şirketlerle Rekabet Edebilme Avantajı
 • Rekabet Analizi
 • Marka Geliştirme

Yeni müşteriler edinmek, müşterilerin sadakatini sağlamak, onlarla güçlü bağlar kurmak için yapılabilecek tüm çalışmalar dijital pazarlamanın içerisinde mevcut. İnternet ve sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez parçalarından olduğu şu dönemlerde dijital pazarlamanın popüleritesi her geçen gün giderek artmakta.

Dijital Pazarlama Trendi Artış Gösteriyor

Dünya genelinde ve Türkiye’de son 5 yılda dijital pazarlamanın nasıl artış gösterdiğini Google verileri ile gözlemleyebiliriz. Bu artışla birlikte Seo, sosyal medya yönetimi, içerik üretimi, Google reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı gibi diğer arama istatistikleride ciddi anlamda artış göstermektedir.

Bu noktaya kadar dijital pazarlamanın ne olduğunu, ne gibi avantajları olduğunu anlatmaya çalıştım. Şu an ne kadar etkili olduğuna ve gelecekte daha da etkili olacağına dikkat çekmeye çalıştım. Ama bu yazıda anlatmak istediğim asıl nokta bu değil.

Sizce Dijital Pazarlama En Etkin Şekilde Nasıl Yönetilir?

 • Web sayfaları için iyi bir içerik yazısı yazılabilir
 • Organik trafik çalışmaları yapılabilir
 • İyi bir reklam kampanyası oluşturulabilir
 • Sosyal medyada etkileşimi arttıracak çalışmalar yapılabilir
 • Düzenli toplu mail gönderimi yapılabilir

Bu ve buna benzer çalışmalar elbette faydalı olacaktır. Belli bir kitleye ulaşmak, o kitle ile etkileşimde kalmak, elinizdeki bütçe ile potansiyel müşterileri yakalamak zaten bu işin hedefi. Birçok dijital pazarlama uzmanı, seo uzmanı, içerik üreticiler, dijital ajanslar adına artık ne derseniz deyin, bu çalışmaları yüzeysel olarak yaptıkları için bu alanda hizmet alan insanların memnuniyetsizlikleri had safhada.

Yıllar önce bende hizmet almak için birkaç sözde iyi firma ile çalıştım ve paramın nasıl boşa gittiğini bizzat deneyimledim. Zaten dijital pazarlamaya olan ilgimde bu kötü deneyimlerden sonra başladı 🙂

Birçok projede bulunduktan, farklı dijital pazarlama araçlarını kullandıktan, hatalar yapıp yeni şeyler öğrendikten, verilerle haşır neşir olmaya başladıktan sonra şunu öğrendim ki;

 • Reklam kampanyalarınızı optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Kelime analizlerinizi yapıp içeriklerinizi optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Sosyal medya reklam görsellerinizi iyileştirip optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Sosyal medya mesajlarınızı kitlenize uygun şekilde optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • E-maillerinizi, gönderim sıklıklarınızı, içeriklerinizi ve mesajlarınızı optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Satış hunisini optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Web sayfa tasarımınızı optimize edebiliyorsanız başarılısınız
 • Web sayfa açılış hızınızı optimize edebiliyorsanız başarılısınız

Bu liste uzar gider. Önemli olan dijital pazarlamanın hangi alanı ile ilgilenirseniz ilgilenin, içerik üretimi olabilir, reklam yönetimi olabilir, sosyal medya yönetimi olabilir, mail pazarlaması olabilir, arama motorlarında yükselme olabilir, odaklanmanız gereken şey OPTİMİZASYON dur. İyi hizmet vermeye çalışan kişiler veya ajanslar bu konuda başarılı olanlardır.

Optimizasyon konusunu veriler üzerinden değil de daha iyi anlaşılması için hikayeleştirilmiş şekilde anlatmaya çalışacağım.

Optimizasyonu İngilizce Kursu Satarak Kavrayalım!

Yaz tatilinde olan bir öğrenci olduğumuzu ve cep harçlığımızı çıkarmak için el ilanı dağıttığımızı düşünelim. Kursun yetkilileri bize sabit bir ücret ve kurs satışı yapılırsa satıştan belli bir yüzde vereceklerini söylediler. Tek bir şart var el ilanı tasarımı bize ait.

Acemi olduğumuz için hemen hızlıca bir el ilanı tasarımı hazırladık ve her gün 100 adet bastıracak şekilde ilk günkü baskılarımızı yaptırdık.

1. Gün

100 adet el ilanını dağıttık ama geri dönüş yapan sayısı sadece 2 kişi. %2 lik bir dönüş sağladık ve bizim için çok kötü bir rakam. Neden bu kadar az kişinin dönüş yaptığını düşündüğümüzde farkettik ki dağıttığımız el ilanlarının büyük bir kısmı 30 yaş ve üzeri. Bu işte yeni olduğumuz için ilk gün birşeyi ıskaladık. Hedef kitlemizi belirleyemedik. 2.gün aynı hataya düşmemek ve dönüşleri arttırmak için,

Hedef kitlemizi tanımlayıp, optimize ettik.

2. Gün

100 adet el ilanını dağıttık ve günün sonunda dönüş yapanların sayısı arttı ama bizi tatmin edecek seviyede değil. Sadece 8 kişi dönüş yaptı ve yine beklediğimizi bulamadık. Sebeplerini düşünmeye başladığımızda el ilanı tasarımımızın kötü olduğu sonucuna vardık. Daha profesyonel bir tasarım hazırlamaya karar verdik. Daha ilgi çekici resimler ve okunabilir fontlar kullanarak 100 adet yeni baskı yaptırdık.

Müşteri deneyimini arttırmak için tasarımımızı optimize ettik.

3. Gün

Yeni tasarımlara sahip 100 adet el ilanını dağıtmaya başladık, evet daha fazla insanın ilgisini çekmeye başladı, insanların bakma, okuma süreleri arttı ama biz yine hedeflediğimiz rakamlara ulaşamadık. 3.gün arayanların sayısı 14 kişi. Dönüşleri nasıl arttırabileceğimizi düşünürken 2 kurun fiyatınının 1200 Tl olarak verildiğini farkettik. Kurs yetkilileri ile görüşerek bir kampanya yapıp yapamayacağımızı görüştük ve yeni bir kampanya oluşturduk. 2 kur alana 1 kur %50 indirimli. 3 kur toplamda 1500Tl olarak el ilanımızı yeniden tasarladık.

Satışları arttırmak için teklifimizi optimize ettik

4. Gün

Yeni teklifimiz ve yeni tasarımımızı dağıtmaya başladık ve ilk gün %2 olan dönüş oranımızı 4.günün sonunda %40 lara çıkarmayı başardık. Bu tarz bir kampanya için yeterli bir sayı olabilir ama biz bunu nasıl daha fazla arttırabiliriz diye düşünmeye başladık. El ilanı dağıttığımız bölgeyi değiştirirsek dönüşlerin nasıl etkileneceğini görmek istedik. Gençlerin daha çok vakit geçirdikleri cafelerin olduğu caddede şansımızı denemek istedik.

Lokasyonumuzu optimize ettik

5. Gün

Yaptığımız değişiklikler işe yaramış gibi görünüyor. %40 olan geri dönüşlerimizi %55’e çıkarmayı başardık. %2 ile başlayan pazarlama sürecimizi yapmış olduğumuz iyileştirmeler sonucunda %55 lere kadar çıkartmayı başarabildik.

SONUÇ: Dijital Pazarlama yönetiminde başarılı olmak istiyorsak Optimizasyon konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İçerik optimizasyonu olabilir, reklam optimizasyonu olabilir, hedef kitle optimizasyonu olabilir, kitlemize sunduğumuz teklif veya kampanya optimizasyonları olabilir. Aklınıza gelebilecek tüm süreçlerde optimizasyon yapabilmek için veri toplayabilmek çok önemlidir. Toplayabildiğiniz tüm veriler size optimizasyon yapabilmeniz için yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki görsel doğru bir pazarlama stratejisi oluşturmanız için size yardımcı olacaktır. Öncelikli olan Hedef kitlenizin doğru belirlenmesidir. Yanlış hedef kitleye yapacağınız tüm çalışmalar zaman ve para kaybına sebep olacaktır. Hedef kitlenizi belirledikten sonra onlarla etkileşime geçecek, hedeflerinize uygun içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bu hedefler değişkenlik gösterebilir. Marka bilinirliğinden, satışları arttırmaya, yıl sonunda 20.000 kişiye ulaşmaktan, indirimlerinizi duyurmaya kadar birçok seçenek hedeflerinizden biri olabilir. Önemli olan bu hedeflerin baştan belirlenmesi ve ona göre günlük, haftalık, aylık ya da yıllık küçük hedeflere bölünerek uygulanması olacaktır.

Hedef kitlenizi belirleyip onlarla etkileşime girecek içerikler ve kampanyalar oluşturduktan sonra gelen verilerinizi yorumlamaya odaklanabilirsiniz. Verilerin yorumlanması ile ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz, işinize yarayacak birçok method ve yöntemde bulabilirsiniz fakat toplanan veriler o sektörün ya da o kitlenin kendi dinamiklerine göre değerlendirildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Sonuç olarak, dijital pazarlamanın en önemli kısmı Optimizasyondur. Aynı reklam kampanyası, aynı web sayfa tasarımı ya da aynı sosyal medya içerikleri ile aylarca yıllarca devam edebilirsiniz, optimize edilmeyen tüm süreçler ayırdığınız bütçenin verimli şekilde kullanılmamasına yol açacaktır. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Araçlar hangileridir, verileri nasıl toplayabiliriz ve nasıl etkili şekilde optimizasyon yapabiliriz diye merak ediyorsanız bu konu ile ilgili diğer paylaşımlarıma göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir